Fórum

#MeToo - Co považujete za obtěžování ze strany vyučujícího/studenta?

Stránky:12
Citace

Tady se opět vytváří jakási laická, ublíženecká maskulinní interpretace kampaně #metoo. Poslední příspěvek je navíc nesmírně šovinistický a explicitně ponižující ženy, které jsou naopak sebevědomě emancipované, a kategorizuje je jako nehezké, tim pádem zamindrákované totalitaristky - to je tak zvrácená interpretace, naprosto explicitně založená na šovinistické objektivizaci ženy, jejíž schopnosti jsou posuzovány naprosto sexuálně zabarvenou selektivní optikou, že lepší učebnicový příklad k prezentování v rámci #metoo nenajdeme.

Nyní k tomu, co to vůbec #metoo je, aby jsme si to vyjasnili a nepsali tady ublížení kolegové jejich epochální milostné životní zážitky tak, jako by snad měli cenzurovat své vzpomínky, svůj život a cítit se jako skoro disidentni a poslední výspa zdravého vztahového sebevědomí na univerzitní a obecně společenské rovině.

#metoo není nějakou inkvizicí maskulinity a zároveň feminity - muž není upalován za to, ze je muž a žena za to, ze je žena a že mezi nimi probíhá nějaká (třeba i milostná)  interakce (mimochodem je signifikantní, ze je zde v posledních dvou a vlastně jediných příspěvcích mužů žena a její intelektuální a obecne lidské kvality interpretovány prizmatem mužů - jak má vypadat pravá žena si rozhodne právě žena sama vzdy individuálně a nikoli a priori vaším zobecněným pohledem, pánové), nebo že se na akademickém pracovišti rozvine románek mezi pedagogem a studentem (tady používám generické maskulinum pro jeho oboustranné použití na to, že se daná situace může vyskytnout u obou pohlaví) - to je problém spíše pracovněprávní a etický, nikoli problém, který by se týkal #metoo, neboť #metoo je založeno především na velice důležitém upozornění na mocenské zneužívání postavení skrze (proto)sexualizaci a jeji zneužití a bylo to sice iniciováno nejprve z ženských pozic, ale funguje i obecně také z mužských zkušeností. Zároveň také upozorňuje na sekundární viktimizaci obětí. Cili abych to převedl do srozumitelného jazyka na pochopitelných příkladech: #metoo se děje tehdy, kdy muž nebo žena vystupují v rámci své profese a svého postavení optikou (tedy implicitně, ale zároveň zcela vědomě) nebo dokonce prakticky v tom ohledu, že mocensky zneužívají svého postavení a projevují ho ať už ze svého pohledu nevinně - např. v rámci zkoušky pozvou studentku, aniž by ji to bylo příjemné na kávu a ona si z mocenské perspektivy této nabídky uvědomuje, že by její nepřijetí pak mohlo ovlivnit nejenom zkoušku, ale také průběh jejího studia čili se zde chce pouze poukázat na jakési ponižující stereotypy (protože ta kampaň vychází samozřejmě nejprve z ženských zkušeností s tímto treba i dobře míněným pokusem, zaštítěným ovšem mocenskou perspektivou) - anebo prakticky již nevhodným chováním (různé doteky, náznaky či explicitní obtěžování) a následným zneužíváním pasivity odporu (sms, maily, etc.) a např. i naslednou viktimizací oběti čili poukazování na to, že byla oběť pěkně oblečená, že je příliš krásná na to, aby si neuvědomovala, nakolik je vyzývavá apod.

Milí kolegové, ačkoli si to neuvědomujete, tak je tato problematika nesmírně citlivá a také nesmírně důležitá, neboť se mnoho žen s tímto mocenským chováním setkalo, a to nejen explicitně, ale take na základě (ne vždy nutně) patriarchálních stereotypů a nejde zde o kastraci mužství či o devastaci esence (milostného) soužití ženy a muže, ale právě jde poukázání na tyto stereotypy, o kritickou reflexi, o pohled z druhé strany a o emancipaci ženy, ale také muže, neboť muž, který si neuvědomuje své stereotypní chování či dokonce své chování perspektivou moci, neni emancipovaným a řekneme mužným mužem, respektujícím ženu jako plnohodnotnou ženu.

Chápu a respektuju anonymnost diskuze, ale je pro mě důležité a určující se podepsat čili srdečně zdraví Roman Polách.

Citace

Bez toho sarkasmu by to nešlo? Ta kampaň prostě tu paranoiu nastavuje, neříkejte, že ne. Jinak by se o tom vůbec nemluvilo.

Jinak díky za psychologickou sondu do našich myslí, jste vskutku člověk mnoha talentů.

Citace

Nevyvolává to nijakou paranoiu, jestliže si o této závažné kampani člověk přečte alespoň její bazální principy a nikoli reprodukuje cosi o tom, ze cosi muze cosi vyvolávat. Předpokládám, že vysokoškolsky vzdělaný clovek má studiem získaný ten reflex, ze si vse nejprve ověří a získá do dané problematiky vhled a nedezinterpretuje a neohyba veci tak, jak muzou na základě toho, jak je daná problematika mnohdy nešťastně vnímána, pusobit. A nikoli, neni to z me strany dojmologiedci psychologizace, jak se pokousite vsugerovat, ale jednoducha interpretace napsaneho. Ty nazory reaguji na neco, na cem v zadnem pripade neni tato kampan vystavena, urcitym dezinterpretovanym prizmatem se pak stavi jak k tomuto velice citlivemu problemu, tak velice hrube, vysmesne a sovinisticky i k zenam.

RP

Citace

Romane, Romane, "aby jsme"? Dobrý vtip, za plný počet bodů.

Stránky:12