Katedra českého jazyka FF OU

Aktuality

Studentská vědecká konference Katedry českého jazyka 2025

Dne 26. 3. 2025 se ve 2. patře Univerzitní knihovny Ostravské univerzity uskutečnila Studentská vědecká konference Katedry českého jazyka OU. Pět studentů bakalářských a magisterských oborů Český jazyk a literatura a Čeština pro cizince dalo v soutěžní části konference publiku nahlédnout do dílčích výsledků výzkumů, které prováděli v rámci svých závěrečných prací.

Soutěžní část konference otevřela studentka bakalářského studia Češtiny pro cizince Alla Vasylevska, která se zabývala využitím pohádek ve výuce českého jazyka ukrajinských dětí. Na případové studii doložila, že vhodně vybrané a upravené pohádky mají pozitivní vliv jak na vývoj jazykových znalostí, tak na psychiku dětí, například na odstraňování strachu z nového či překonávání stydlivosti. O popularitě Češtiny pro cizince na katedře českého jazyka svědčí to, že velká část řečníků byli studenti právě těchto oborů. Mezi nimi i Anastasiia Orekhova, která se rozhodla pro tematicko-motivickou analýzu novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol, kde zdůraznila například význam leitmotivu smrti nebo dusivé atmosféry díla. Na konferenci byla tematicky zastoupena i onomastika, jedna z profilujících disciplín katedry. Vratislav Vahalík z bakalářského oboru Český jazyk a literatura se věnoval toponymii obce Jeseník nad Odrou. Po představení oblasti Jesenicka a metod sběru materiálu upozornil na některé zvláštnosti zdejších zeměpisných názvů. Další na řadě byla opět studentka oboru Čeština pro cizince, tentokrát v navazujícím magisterském studiu, Yuan Jin, která vystoupila s příspěvkem z oblasti kvantitativní lingvistiky. Obsahovou analýzou mediálního obrazu Číny v českých mediích v souvislosti s letními olympijskými hrami v letech 2008 a 2022 ukázala, že česká média Čínu prezentují čím dál negativněji a její obraz je nyní více politizovaný, než býval v dřívějších letech. Soutěžní část zakončila rovněž studentka navazujícího magisterského studia Češtiny pro cizince Victoria Wachowska, která ve svém příspěvku představila terénní výzkum jazykové krajiny příhraničního města Ratiboř s důrazem na roli a fungování českých nápisů. Poukázala na to, že navzdory častým chybám a nepřesnostem zde stále funguje určitá forma standardizace.

Na závěr soutěžní části vyhodnotili členové katedry všechny příspěvky: na prvním místě se umístila Yuan Jin, na druhém místě byl Vratislav Vahalík a na třetím místě Victoria Wachowska. Všichni účastníci obdrželi knižní ceny z publikační činnosti katedry a finanční odměnu. Profesor Jaroslav David zakončil soutěžní část konstatováním, že všechny příspěvky měly vysokou kvalitu a úspěch by jistě sklidily i na „velké konferenci“.

Po obědové pauze následovala nesoutěžní část akce, kde svou práci představili doktorandi katedry českého jazyka. Mezi sedmi příspěvky se opět objevila témata onomastická (Jarmila Mádrová, Katarzyna Jonkisz, Kristýna Březinová), kvantitativně lingvistická (Michaela Nogolová, Michal Maléř) a zaměřená na výuku češtiny pro cizince (Michaela Hanušková, Žaneta Stiborská). Konference podobně jako každý rok potvrdila, že jazykovědná bohemistka je pro studenty lákavá a vede je ke kvalitní badatelské činnosti. Těšíme se na viděnou zase za rok.

Petr Šlosarčík (ČJ – ZSv, 2. ročník Bc.)