Závěrečné práce
Pokyny katedry českého jazyka FF OU pro zpracování a úpravu závěrečných (bakalářských, magisterských) prací platné pro závěrečné práce odevzdávané k obhajobě v letním semestru 2023 a později
- Studentka/student (dále jako „student“) se při zadávání a odevzdávání práce řídí termíny stanovenými harmonogramem akademického roku FF OU.
Témata závěrečných prací z jazykovědy pro programy Český jazyk a literatura a Čeština pro cizince jsou zveřejněna 1. října (na webu a na nástěnce katedry).
Termín pro odevzdání textu k poslednímu čtení vedoucím/vedoucí (dále jako „vedoucí“) práce stanovuje vedoucí katedry. - Student pravidelně konzultuje s vedoucím práce.
- Práce musí být odevzdána v náležité jazykové a formální úpravě. Bližší pokyny včetně témat jsou zveřejněny na https://kcj.osu.cz/ > Studium > Závěrečné práce.
- Práce se odevzdává elektronicky (vkládá se do Portálu OU) a v jednom tištěném exempláři na sekretariát katedry českého jazyka FF OU (Bc. Lucie Malíková, pracovna D506).
- Náležitosti tištěné verze práce: jedno- nebo oboustranný tisk, pevná nebo kroužková vazba.
- Minimální rozsah vlastního textu bakalářské práce (od úvodu po závěr, tedy bez titulních stran, obsahu, seznamu literatury, příloh apod.) je 35 normostran (63.000 znaků včetně mezer), v případě studijního programu Čeština pro cizince pak 25 normostran (45.000 znaků včetně mezer).
Minimální rozsah vlastního textu magisterské práce (od úvodu po závěr, tedy bez titulních stran, obsahu, seznamu literatury, příloh apod.) je 60 normostran (108.000 znaků včetně mezer). - Student musí také vytvořit poster (formát A1, lze využít např. programy Canva, Figma, Scribus, MS PowerPoint atd.), který odešle ve formátu pdf vedoucí/vedoucímu své práce.
Poster přiměřenou formou představí téma, metodu, materiál a závěry práce. Poster musí obsahovat informaci, zda jde o bakalářskou nebo diplomovou práci, dále název práce, jméno studenta a vedoucího, studijní program. - Teprve po odevzdání práce a odeslání posteru je možné získat zápočet z předmětu Seminář k bakalářské/diplomové práci 2.
Postup pro zadávání závěrečných prací na katedře českého jazyka FF OU
Témata bakalářských a magisterských prací jsou zveřejňována na Portálu OU, na webu a na nástěnce katedry českého jazyka FF OU v průběhu prvního týdne zimního semestru. Bakalářské práce si zapisují studenti 2. ročníku Bc. studia, magisterské (diplomové) práce studenti 1. ročníku NMgr. studia.
Pokud si student vybere konkrétní téma, nebo má vlastní téma (podmínkou je jasná představa, ne pouze „zajímá mě, ale nic o tom vlastně nevím“), osloví vyučujícího, který téma vypsal, popř. by dané téma mohl vést (viz odborné zaměření jednotlivých členů katedry zde). Kdokoliv z vyučujících rád poradí s výběrem vhodného tématu, pokud by student tápal. Není nic snazšího než se zeptat.
Student si samostatně pod vedením vedoucího vypracuje zadání práce; ideální samozřejmě je, pokud student přijde s návrhem zadání už na první konzultaci. Samostatné zpracování zadání je prvním krokem skutečné badatelské práce. Zadání musí obsahovat: 1) cíl práce 2) metodu a materiál 3) časový harmonogram (splnění konkrétních úkolů k danému měsíci/datu) a 4) seznam odborné literatury, popř. pramenů, a to včetně zahraničních textů (viz vzor níže). Součástí požadavků může být i absolvování specializovaných seminářů, např. onomastika, kvantitativní výzkum, korpus. Odevzdání práce se řídí harmonogramem daného akademického roku.
Libovolné téma (ze seznamu i vlastní) může být na základě osobní konzultace a následného rozšíření/zúžení či jiné modifikace a zejména dle prokázaného odborného zájmu studenta zadáno i jako téma jiného typu práce (např. NMgr. > Bc., NMgr. Český jazyk a literatura > NMgr. Čeština pro cizince).
Jedno téma si po domluvě s vedoucím práce může zapsat i více studentů.
Studenti, kteří si zvolí jazykovědné téma, musí mít zapsané i příslušné semináře k bakalářské/diplomové práci pod zkratkou KCJ (katedra českého jazyka), nikoliv KCL (katedra české literatury a literární vědy).
Studenti oboru Čeština pro cizince si mohou zapsat po domluvě s vedoucím práce téma na katedře české literatury a literární vědy. Příslušné semináře k diplomové práci si pak zapisují pod zkratkou KCL.
Harmonogram
TERMÍNY ODEVZDÁNÍ ZÁVĚREČNÝCH PRACÍ NA KATEDŘE ČESKÉHO JAZYKA FF OU
akademický rok 2024–2025
Témata bakalářských a diplomových prací pro AR 2024–2025
Zveřejněno na nástěnce a webu katedry: 1. týden zimního semestru 2024.
Společný seznam témat KČJ a KČL bude zveřejněn v 1. týdnu letního semestru 2025.
!!! Vedoucí katedry doporučuje zvolit si téma a začít na něm pracovat již v průběhu ZS.
!!! Pokyny pro zadání a odevzdání prací, včetně posteru, najdete na webu kcj.osu.cz v záložce STUDIUM.
Zadání bakalářských a diplomových prací pro AR 2024–2025
Mezní termín pro zadání práce: úterý 15. 4. 2025
Únorový termín SZZk
Předložení práce vedoucí/vedoucímu práce k poslednímu čtení: pátek 8. 11. 2024
Odevzdání svázané práce na sekretariát KČJ a vložení do systému: pátek 3. 1. 2025
Odevzdání přihlášky ke SZZk na studijní oddělení FF OU: pátek 3. 1. 2025
Zaslání posteru (pdf) k závěrečné práci vedoucí/vedoucímu práce: pátek 17. 1. 2025
Červnový termín SZZk
Předložení práce vedoucí/vedoucímu práce k poslednímu čtení: pátek 4. 4. 2025
Odevzdání svázané práce na sekretariát KČJ a vložení do systému: středa 7. 5. 2025
Odevzdání přihlášky ke SZZk na studijní oddělení FF OU: středa 7. 5. 2025
Zaslání posteru (pdf) k závěrečné práci vedoucí/vedoucímu práce: pátek 23. 5. 2025
Srpnový termín SZZk
Předložení práce vedoucí/vedoucímu práce k poslednímu čtení: pátek 9. 5. 2025
Odevzdání svázané práce na sekretariát KČJ a vložení do systému: pátek 20. 6. 2025
Odevzdání přihlášky ke SZZk na studijní oddělení FF OU: pátek 27. 6. 2025
Zaslání posteru (pdf) k závěrečné práci vedoucí/vedoucímu práce: pátek 27. 6. 2025
Doktorské studium – program Český jazyk
Předložení rozpracované dizertační práce (každý rok min. 20 nových stran textu) + hodnocení končícího roku a plánu práce na další rok školiteli: pátek 27. 6. 2025
Zaslání definitivní verze materiálů tajemnici OR: pátek 25. 7. 2025
Po uvedených termínech nebudou závěrečné práce ani přihlášky přijímány!!!
prof. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.,
vedoucí katedry českého jazyka FF OU
V Ostravě 15. 8. 2024
„Návod“ pro psaní závěrečné odborné práce
(bakalářská / diplomová práce)
Následující text je jakýmsi návodem v bodech, jedním z mnoha, jak postupovat při psaní odborného textu. Text vznikl na základě dvacetileté zkušenosti s psaním textů a na základě chyb, jichž jsem se „kdysi“ jako úplný začátečník dopouštěl, jichž se dnes dopouštejí především moji studenti a k nimž jsem dodnes často svou leností nebo nedbalostí sváděn.
Varování první: Pozor na dlouhá souvětí!
Téma a struktura práce
Argumentem pro volbu tématu není to, že o něm doposud nikdo nepsal – třeba je hloupé a zbytečné. Volbu, důležitost a přínos tématu je třeba věcně zdůvodnit.
Vždy, když si zvolíte téma práce, měli byste si zapsat i příslušné semináře na příslušné katedře, tedy pod zkratkou KCJ.
Na začátku si tedy pečlivě zvolte téma. Načrtněte si také osnovu práce, metodu, cíl. Ty můžete během psaní zpřesňovat. Obtížné je však psát text, o němž nevíte, jaký by měl být jeho cíl a proč ho vlastně tvoříte.
Již na začátku psaní si vytvořte „kostru“ práce: obsah – úvod – pracovní názvy kapitol a jejich obsah – závěr – summary – seznam pramenů a literatury, do níž budete postupně doplňovat podkapitoly a do kapitol a podpkapitol obsah. Je to lepší pro Vás i pro vedoucího Vaší práce, než když píšete jednotlivé kapitoly samostatně a teprve na závěr je kompletujete do celku práce. Nevadí, že některé kapitoly naplníte obsahem až na závěr. Důležité je, že při takovém psaní máte perspektivu práce před sebou, vidíte, jak a na co kapitoly navazují, jaká je jejich struktura, délka, zda se Vám neopakují témata apod.
Rešerše. Literatura a prameny
Po volbě tématu proveďte důkladnou rešerši literatury a pramenů k tématu. Je dobré vědět, kdo už se tématem zabýval, zda a jakým způsobem je téma popsáno v literatuře, nebo Vaše práce bude průkopnická. Provádět rešerši až na konci psaní je marnost!
Základní zdroje pro rešerši
a) internetové zdroje: – Česká národní bibliografie
- informační zdroje (vnější a vnitřní) zpřístupňované Univerzitní knihovnou OU
- katalogy velkých knihoven (NK Praha, MZK Brno, VK Olomouc, MSVK Ostrava, UK OU Ostrava)
- elektronické databáze bibliografických údajů i fulltextů (viz informační zdroje vnější, zpřístupňované Univerzitní knihovnou OU)
- Google Scholar a Google
- bibliografické údaje v databázi českých slavistů a bohemistů
- www stránky Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
- Český národní korpus (pokud to vyžaduje téma práce)
- oddíl Odkazy na webu kcj.osu.cz
b) seznamy pramenů a literatury v základních monografiích (obvykle na konci nebo v poznámkách a odkazech)
c) základní odborné časopisy, sborníky, slovníky, zejména Naše řeč, Slovo a slovesnost (on-line), Český jazyk a literatura, Listy filologické, Studie z aplikované lingvistiky, Acta onomastica – vždy byste měli projít minimálně posledních 10–20 ročníků, pokud je časopis dostupný pouze v papírové podobě
d) bibliografické údaje u příslušných hesel v Novém encyklopedickém slovníku češtiny (on-line), popř. v Kapitolách z dějin české jazykovědné bohemistiky
Bibliografické údaje literatury a pramenů, které se vztahují k Vašemu tématu, včetně citací, si zapisujte hned od začátku v náležité podobě. Ušetříte si tak spoustu času a nervů s dohledáváním údajů a stránek a kompletováním seznamu pramenů a literatury při dokončování práce.
Nevyhýbejte se zahraniční literatuře, anglické, polské, slovenské nebo německé.
V době překladačů a obecné znalosti angličtiny to není problém!
Při práci na úvodu práce se seznámíte se základní literaturou, osvojíte si terminologii oboru. Současně také začněte vytvářet materiálovou bázi práce.
Ještě dříve, než začnete excerpovat, je třeba si jasně vymezit soubor pramenů, např. textů, které budete excerpovat. Rozhodně by to neměl být nahodilý soubor typu „co bylo po ruce v nejbližší knihovně“ nebo „co mám doma“. Soubor pramenů by měl být jasně vymezen ve vztahu k tématu a cílům práce. Jeho podrobná charakteristika, stejně jako popis zvolené metody nebo popis výzkumu, musí být uvedeny v práci.
Ideální pro uchování dat a jejich následné statistické zpracování, vytváření grafů a tabulek, vyhledávání informací apod. je tabulka v programu Microsoft Excel.
Nezapomínejte si také průběžně vytvářet seznam pramenů, pokud s nimi pracujete.
Jak citovat
Důležitou součástí odborné práce je citace pramenů a literatury; nezapomeňte však také na parafrázování – vše není třeba doslovně citovat. Zdroj však uvádíme vždy, s výjimkou obecných pravd typu země je kulatá, Praha je hlavní město; kritériem je důležitost informace ve vztahu ke zpracovávanému tématu.
!Pamatujte: v bibliografii je třeba uvádět jen ty údaje, které identifikují text, ne např. ISBN či ISSN (to slouží pouze knihovníkům), ale v případě časopisecké studie musí být uvedeny strany.
!Používejte zkrácené citace pramenů a literatury; plnou citaci najde čtenář v závěrečném seznamu. Položky řaďte dle abecedy.
!V textu pak používejte jednotný způsob zkráceného odkazování na zdroje: xxxxx (Pleskalová 2003, s. 45) xxxx; v stejný typ používejte i tehdy, pokud odkazy uvádíte v poznámce pod čarou.
!Při bibliografických záznamech se lze přidržet vzoru níže, ale lze též uvádět rok vydání hned za jméno, např. GREPL, Miroslav – KARLÍK, Petr (1998). Skladba češtiny. Olomouc.
!Pokud pracujete s více texty téhož autora z jednoho roku, pak používejte odlišení písmeny, např. xxxxx (Pleskalová 2003a, s. 45; Pleskalová 2003b, s. 678) xxxx. Nezapomeňte stejně oba zdroje odlišovat v seznamu literatury.
Možné způsoby citování
Monografie
GREPL, Miroslav – KARLÍK, Petr. Skladba češtiny. Olomouc 1998.
PLESKALOVÁ, Jana. Stará čeština pro nefilology. Brno 2003.
Článek v periodiku
HORÁLEK, Karel. Sémantika a gramatika. Slovo a slovesnost 36, 1975, s. 81–83.
HOŘENÍ, Zdeněk. Zrození města. Rudé právo 36, 1955, č. 294, 23. 10. 1955, s. 3.
MAJTÁN, Milan. Z urbanonymie mesta Krupiny. Slovenská reč 44, 1979, s. 71–82.
Poznámka: Většina časopisů má v rámci jednoho ročníku kontinuální stránkování, např. 1–238 rozložených do 5 čísel – jednotlivá čísla časopisu tedy není třeba uvádět.
Část kolektivní monografie
PLESKALOVÁ, Jana. Jméno pomístní. In Karlík, P. – Nekula, M. – Pleskalová, J. (eds.), Encyklopedický slovník češtiny. Praha 2002, s. 204–205.
ŠRÁMEK, Rudolf. Onomastika. In Pleskalová, J. et al., Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. Praha 2007, s. 377–425.
Studie ve sborníku
NEKULA, Marek. Hus – Husova, Žižka – Žižkov…: Toponyma a ideologie. In Čornejová, M. – Kosek, P. (eds.), Jazyk a jeho proměny. Prof. Janě Pleskalové k životnímu jubileu. Brno 2008, s. 178–194.
Elektronický zdroj
BAĎURA, Jaroslav. Cedule v česko-polském pohraničí ničí vandalové, vadí jim dvojjazyčný nápis. iDNES, 14. 1. 2010. [online; cit. 2014-04-15]. Dostupné z WWW: <http://zpravy.idnes.cz/cedule-v-cesko-polskem-pohranici-nici-vandalove-vadi-jim-dvojjazycny-napis-1uo-/domaci.aspx?c=A100114_1318546_domaci_itu> .
Geonames [online; cit. 2014-04-08]. Dostupné z WWW: <http://geoportal.cuzk.cz>.
Diplomová práce
SLEPIČKA, Jan. Toponymie na katastru Ostravy-Hrabové v historické perspektivě. Bakalářská práce, Filozofická fakulta Ostravské univerzity. Ostrava 2012.
Archivní pramen
Kronika obce Hošťálkovic, 1. díl. Archiv města Ostrava, fond Místní národní výbor Hošťálkovice 1935 (1945)–1976; inv. č. 22.
Po zpracování úvodu přistoupíte k analýze materiálu. Nebojte se klást si otázky, polemizovat s autoritami a literaturou. Ovšem jen poučená polemika má cenu a může přinést výsledky; vždy je třeba na zdroje odkazovat a citovat důležité pasáže, s nimiž pracujete. V ostatních případech používejte parafrázi.
Při psaní úvodu i stati práce nezapomínejte v textu odkazovat (poznámky pod čarou nebo na konci kapitol či celého textu). V odkazech v textu nebo v poznámkách se objevují nejen údaje citovaných dokumentů, ale také drobné poznámky, odkazy na přílohy, na další literaturu, např. viz též, srovnej, viz příloha č. 5, viz kap. 8, srov. BOHUŠ 1978.
Časté prohřešky při psaní závěrečné práce
Pamatujte, že za viz nepíšeme tečku!
Za poslední číslicí (při desetinném číslování částí textu) nepíšeme tečku, např. 2.1.3 Funkční pojetí jazyka, nebo 3.0 K vymezení normativní gramatiky.
Na konci bibliografického údaje ale tečku píšeme!
Větu nikdy nezačínejte číslicí, např. 23. 5. 1918 došlo k další pozoruhodné události. – Vždy lze najít způsob, jak se tomu vyhnout, např. Dne 23. 5. 1918 došlo…
Iniciály u jmen rozepisujeme nebo osobní jména uvádíme jen v podobě příjmení, např. Jazykovědec J. Gebauer se zapojil do práce na naučném slovníku. – Jazykovědec Jan Gebauer… / Jazykovědec Gebauer… / Gebauer …
V bibliografických údajích nikdy neuvádíme akademické ani vědecké tituly.
Citace uvádějte buď v uvozovkách, nebo kurzivou!
Pamatujte: rozmezí let a stran – dlouhá pomlčka bez mezer!
Na konci řádků nesmí být neslabičné výrazy.
Používejte Internetovou jazykovou příručku (on-line)!
Formát práce
Pokud nevíte, jak co psát, obracejte se buď na normu bibliografické citace v případě odkazů, nebo na texty „dobrých autorů“, např. kvalitní monografie z oboru (nakladatelství Academia, Host, LN).
Používejte Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Pravidla českého pravopisu, Akademický slovník cizích slov a Internetovou jazykovou příručku (vše on-line).
Každá práce má svá specifika. Snažte se však, aby text působil jednotně (grafická úprava, citace, poznámky). Text je organický celek, nezapomínejte odkazovat na kapitoly, kde jste se problému již věnovali, nebo na přílohy, slovníky v závěru práce.
Na konci práce by se měl objevit seznam zkratek, seznam příloh; doporučuji podle tématu práce také vytvořit rejstřík.
Pamatujte, že práce je Vaší vizitkou a vedoucí práce není povinen opravovat Vaše pravopisné a stylistické chyby.
Před odevzdáním text nechte alespoň dvakrát několik dní tzv. uležet a potom si jej odpočinutýma očima přečtěte. Odstraníte tak zbylé chyby. U obhajoby se nebudete muset uchylovat k trapné výmluvě, že jste ty chyby už nevnímali.
Při formátování textu se vyhýbejte mezerníku. Používejte funkce, které nabízí program Microsoft Word.
Neobvyklé grafické znaky např. ł, ъ, ь, Æ najdete v Mapě znaků. Je výhodné naučit se také klávesové zkratky pro častou používané znaky, např. Alt+69……@.
Rejstřík a obsah vytvoříte pomocí automatické funkce ve Wordu.
Nezapomeňte na Nápovědu pro Microsoft Word nebo na uživatelský manuál.
Práci si zálohujte a také si vždy svou např. týdenní práci posílejte do své e-mailové schránky.
Konzultace jsou nezbytné
Využívejte možnosti osobních nebo e-mailových konzultací s vedoucí nebo vedoucím své práce. Konzultace by však vždy měla být na téma konkrétního problému nebo nad hotovým textem. Zbytečné jsou konzultace pro Váš pocit, že by to udělalo učiteli „radost“.
Pokud posíláte e-mail s dotazem či textem práce, je vhodné, abyste do předmětu napsali např. „DP-Novotna-opravena verze kap. 2-datum“ a do textu mailu pak stručně napsali, co je obsahem přílohy či podstatou dotazu. Přiložené soubory prosím také nazývejte stručně, ale věcně, např. „BC-Kubatova-uvod a bibliografie-datum“.
Soubory nazvané „diplomka“ nebo „text“ odeslané z nepodepsaných mailů číst nebudu.
Závěr a summary
Závěr práce není nutným zlem. Je to souhrn výsledků práce, ne jen suma prázdných konstatování. Řada lidí bude číst právě jen závěr. Dejte si na něm záležet!
Závěrečné cizojazyčné resumé (anglicky Summary!) si dejte přeložit nebo alespoň zkontrolovat někým, kdo daný jazyk bezpečně ovládá.
Dávejte pozor na termíny! Pomůže Vám buď odborná literatura v knižní podobě, nebo texty zpřístupněné na Internetu. Pozor na taková nedopatření jako rukopis > handwriting (!manuscript), příjmení > prename (!surname / last name), literární věda > literary science (!literary criticism), jazyk > tongue (!language).
Základní doporučená literatura
ČERNÁ, Anna – SVOBODOVÁ, Ivana – ŠIMANDL, Josef – UHLÍŘOVÁ, Ludmila. Na co se nás často ptáte. Ze zkušeností jazykové poradny. Praha 2002.
ČMEJRKOVÁ, Světla – DANEŠ, František – SVĚTLÁ, Jindra. Jak napsat odborný text. Praha 1999.
ECO, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc 1997.
FOLTÝNEK, Tomáš. Jak se vyhnout plagiátorství. Praha 2020. (e-kniha, ke stažení zde)
Internetová jazyková příručka (http://prirucka.ujc.cas.cz).
PRAVDOVÁ, Markéta (ed.). Jsme v češtině doma? Praha 2012.
SVOBODOVÁ, Jana. Průvodce českou interpunkcí. Opava 2003.
Pro onomastické práce:
ŠMILAUER, Vladimír. Úvod do toponomastiky. Praha 1966, s. 193–196.
ŠMILAUER, Vladimír. Diplomní práce o pomístních jménech. Zpravodaj Místopisné komise ČSAV 14, 1973, s. 553–556.
ŠRÁMEK, Rudolf. Metodický návod k výstavbě diplomové nebo seminární práce z onomastiky. Zpravodaj Místopisné komise ČSAV 15, 1974, s. 201–211.
______________________________
zpracoval Jaroslav David
Vytvořeno 26. 6. 2006
Aktualizováno 9. 12. 2018
Témata závěrečných prací 2024/2025
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.
jaroslav.david@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Proměny antroponymie/toponymie/urbanonymie/jazykové krajiny vybrané obce ve 20. století (např. Hlučínsko, Těšínsko, srovnání evangelická vs. katolická obec, městské sídliště, turistická oblast apod.; téma předpokládá terénní a archivní výzkum).
- Dám si panáka – specifické případy kategorie životnosti neživotných maskulin (téma předpokládá práci s korpusem).
- Kramerová versus Kramer (morfologické problémy deklinace osobních jmen typu Berger, Winter).
- Pojmenování zemědělských družstev ve vývojové perspektivě.
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Vlastní jména v Českém národním korpusu a problémy jejich značkování.
- Vlastní jména ve vybraném textu před rokem 1800 (antroponyma, toponyma, exonyma apod.).
- Poděbrady, lehkoživky – kompozita jako specifický jev české lexikologie (propria, apelativa).
- Hornická minulost vybraného regionu v toponymii (vhodné pro studenty kombinace s historií).
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- České hrady a zámky (např. osudy po roce 1945, role v cestovním ruchu, jazyková analýza propagačních textů apod.).
- Toponymum Lhota – od staročeské lhóty ke Zlámané Lhotě (onomasticko-frazeologická práce).
- Vybraný český filmový režisér/etapa dějin kinematografie/typ televizní tvorby, např seriály apod.
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Vlastní jména ve vybraném literárním textu nebo díle konkrétního autora.
- Hypokoristika v češtině – morfologické charakteristiky (např. v komparaci s konkrétním cizím jazykem, hypokoristika cizích osobních jmen v češtině).
- Kategorie životnosti v češtině.
Mgr. Jana Davidová Glogarová, Ph.D.
jana.davidova@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Beletrie jako téma v lingvistickém časopise Naše řeč (2. pol. 20. století).
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Téma osvobození roku 1945 v české literatuře a filmu (na příkladu konkrétního díla).
- Obraz 20. století v české literatuře (např. prózy Žert Milana Kundery, Hana Aleny Mornštajnové, Obsluhoval jsem anglického krále Bohumila Hrabala).
- Události 1968–1969 jako téma filmové tvorby (např. Rebelové Filipa Renče, Hořící keř Agnieszky Holland, Vlny Jiřího Mádla).
- Český lingvista (život a dílo vybrané osobnosti české lingvistiky).
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Rozdělení Československa očima dobové publicistiky (kvalitativní analýza).
- Historická paměť v prózách Aleny Mornštajnové.
- Tematická analýza próz Petry Dvořákové.
Mgr. Tereza Klemensová, Ph.D.
tereza.klemensova@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Uliční názvy venkovských lokalit.
- Jazyková krajina vybraných turistických lokalit.
- Motivační analýza chrématonym vybrané oblasti.
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Oronymie Rychlebských hor / Králického Sněžníku.
- Vlastní jména hor v turistických mapách a bedekrech 19. a 20. století.
- Německá pomístní jména v pohraničí – jejich zachování a revitalizace.
- Urbanonymie vybrané oblasti z diachronní perspektivy.
- Vlastní jména jako součást place-brandingu a jejich možnosti v rámci propagace města a školy.
- Jazyková krajina bilingvního prostředí a její percepce – kvalitativní šetření.
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Vybraná osobnost české lingvistiky 20. století.
- Vlastní jména ve vybraném literárním díle.
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Vlastní jména v překladu (na příkladu vybraných textů).
- Jazyková kultura v Česku a jinde – komparační práce.
Mgr. Kristýna Kovářová, Ph.D.
kristyna.kovarova@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Toponymie vybrané lokality.
- Vlastní jména ve frazémech.
- Hydronymie vybraného povodí.
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Vlastní jména věcí každodenní potřeby.
- Hydronymie vybrané lokality.
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Vybraná osobnost české kultury (literatura, hudba, věda).
- Vybrané město, jeho historie, kultura a toponymie.
- Filmová adaptace románu Miloše Urbana (Hastrman, Santiniho jazyk).
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Současná česká a polská/ruská/ukrajinská příjmení.
- Současná česká a polská/ruská/ukrajinská rodná jména.
- Vlastní jména v románu Winterbergova poslední cesta (J. Rudiš).
Mgr. Miroslav Kubát, Ph.D.
miroslav.kubat@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Mediální obraz vybrané osobnosti v českých médiích – obsahová analýza.
- Mediální obraz vybraného tématu v českých médiích – obsahová analýza.
- Kvantitativní analýza vybraných politických projevů.
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Obraz Slovenska v Českém národním korpusu.
- Obraz Německa v Českém národním korpusu.
- Obraz Polska v Českém národním korpusu.
- Vliv LLM na výuku stylistiky na SŠ.
- Analýza projevů politických projevů v době komunismu a po roce 1989 – srovnávací analýza
- Informační kvalita zpravodajství vybraných českých online médií.
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Historie a současnost bohemistických studií v zahraničí.
- Srovnání české a zahraniční mediální krajiny – periodický tisk.
- Srovnání české a zahraniční mediální krajiny – televizní vysílání.
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Komparativní obsahová analýza vybraného tématu/události v českých a zahraničních médiích.
- Kvantitativní analýza vybraných projevů zahraničních politiků.
- Život a dílo vybraného zahraničního jazykovědce.
Mgr. Michal Místecký, Ph.D.
michal.mistecky@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Problematika genitivní metafory ve veršovém materiálu ČNK.
- Poezie všedního dne z hlediska rýmové techniky.
- Nelidský jazyk? — Texty generované umělou inteligencí z pohledu kvantitativní lingvistiky.
- Code switching v reality show s českou a slovenskou účastí.
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Žák dokáže, žák vysvětlí: kurikulární dokumenty ostravských středních škol pohledem kvantitativní lingvistiky.
- Lingvistický seminář: návrh ŠVP dvouletého povinně volitelného předmětu.
- Propriální nasycenost ve vybraných beletristických textech.
- Threads: srovnání nové sociální sítě s ostatními na základě kvantitativní lingvistiky.
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Problematika vnitřních velkých písmen (typ „SuperStar“) prizmatem korpusového výzkumu.
- Městská část Ostrava-Poruba jako mix architektonických stylů.
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Vybraná zahraniční lingvistická osobnost a její přínos oboru.
- Systém uličních názvů ve vybraných městech zahraniční země.
PhDr. Lucie Radková, Ph.D.
lucie.radkova@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Lexikum užívané ve výrobě a distribuci léčiv (terénní výzkum).
- Lexikum užívané v letecké/říční/námořní dopravě (terénní výzkum).
- Mluva příslušníků odboru mezinárodní policejní spolupráce (terénní výzkum).
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Metodická podpora pro učitele českého jazyka.
- Slovní zásoba nadaných a talentovaných žáků středních škol.
- Slovní zásoba žáků na vybraných českých školách v zahraničí (Česká škola bez hranic Brusel apod.).
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Den otevřených dveří na univerzitách (analýza webových stránek).
- Lázeňská péče v ČR (analýza webových stránek a propagačních materiálů).
diplomové práce (NMgr. Studium Čeština pro cizince)
- Lexikologie a lexikografie v učebnicích rodného jazyka.
- Komunikační výchova v učebnicích rodného jazyka.
Mgr. Agata Reclik, Ph.D.
agata.reclik@osu.cz
bakalářské práce (Bc. studium ČJL – completus, maior, vzdělávání)
- Jazyková a jazykovědná problematika na stránkách vybraného nelingvistického časopisu.
- Laické názory na vybrané pravopisné jevy (na základě dotazníkového šetření).
- Fonetická a fonologická adaptace přejatých slov (např. excerpce ze slovníku, analýza textů, práce s korpusem).
diplomové práce (NMgr. studium ČJL – completus, maior, učitelství)
- Adaptace exonym na stránkách vybraných časopisů.
- Vlastní jména v bývalé průmyslové oblasti (např. Dolní oblast Vítkovice a Landek Park).
- Reflexe nářečí v česko-polském pohraničí (výzkum předpokládá dotazníkové šetření v okresech Karviná a Wodzisław Śląski).
- Vnímání češtiny v díle vybraného spisovatele 2. poloviny 20. století.
bakalářské práce (Bc. studium Čeština pro cizince – completus, maior)
- Bohemistická pracoviště v zahraničí (na příkladu vybraného státu nebo jazykové oblasti).
- Výuka české výslovnosti pro cizince (analýza učebnic, problémy a metody jejich překonávání).
diplomové práce (NMgr. studium Čeština pro cizince – completus)
- Pravidla pro psaní velkých písmen a veřejnost (dotazníkové šetření, komparace s cizím jazykem).
- Přechylování – současné trendy (čeština vs. další slovanský jazyk).
Obhájené závěrečné práce | autor/ka | vedoucí |
---|---|---|
Bakalářské práce 2022 | ||
Já vidím barvy: stylometrická analýza textů Viktora Sheena | Sedláčková, Eliška | Michal Místecký |
Toponymické centrum a toponymická periferie města Mikulov | Maradová, Zuzana | Tereza Klemensová |
Toponymie ve vícejazyčné oblasti – polské pohraničí | Klegová, Zuzana | Michal Místecký |
Diplomové práce 2022 | ||
Hydronymie povodí Opavy | Neuwirthová, Klára | Kristýna Kovářová |
Kvantitativní analýza českých prezidentských projevů v letech 1993-2019 | Drkošová, Veronika | Miroslav Kubát |
Kvantitativní analýza písní muzikálů Daniela Landy | Vejmola, Karel | Michal Místecký |
Májovský střet: díla Vítězslava Hálka a Jana Nerudy prizmatem kvantativnělingvistických analýz | Gregořicová, Denisa | Michal Místecký |
Obraz Číny v Českém národním korpusu – frekvenční a kolokační analýza | Song, Sijia | Miroslav Kubát |
Plná valence v češtině | Nogolová, Michaela | Radek Čech |
Přejatá slova z čínštiny v češtině | Lu, Ziyue | Jaroslav David |
Srovnávací analýza infinitivních konstrukcí v češtině a ruštině | Dunaeva, Svetlana | Radek Čech |
Toponymie Ratiboře na Vsetínsku | Blizňáková, Barbora | Tereza Klemensová |
Vulgární výrazy v češtině a polštině | Białek, Barbara | Kristýna Kovářová |
Zrod kolaboranta – analýza projevů Emanuela Moravce | Sukiennik, Jakub | Jana Davidová Glogarová |
Bakalářské práce 2021 | ||
Antroponymie a její proměny po roce 1938 (na příkladu obce Kravaře) | Stiborská, Žaneta | Kristýna Kovářová |
Beletrie jako téma v lingvistickém časopise Naše řeč | Bystřičanová, Silvie | Jana Davidová Glogarová |
Čísla v intelektuálním konstruktu: stylometrický rozbor románů Milana Kundery | Maléř, Michal | Michal Místecký |
Etnická stereotypizace proprií jako součást lidového humoru | Camfrlová, Michaela | Tereza Klemensová |
Kvantitativní analýza facebookových statusů spjatých s městem Karviná | Pagáčová, Nikol | Michal Místecký |
Máj versus Kytice: kontrastivní kvantitativní studie Máchova a Erbenova stylu | Bařinková, Markéta | Michal Místecký |
Mediální obraz Grety Thunberg na vybraných zpravodajských webech | Novotná, Kateřina | Miroslav Kubát |
Proměny antroponymie obce Zábřeh u Hlučína ve 20. století | Jarolim, Vít | Jaroslav David |
Proměny prezentace gramatiky v učebnicích češtiny pro cizince | Perutková, Jana | Zdeňka Žédková Suchá |
Radost zániku: básnické dílo Jiřího Karáska ze Lvovic z pohledu kvantitativní lingvistiky | Kovářová, Žaneta | Michal Místecký |
Spočítat existenciální úzkost: prózy Franze Kafky prizmatem stylometrických metod | Urbišová, Vendula | Michal Místecký |
Toponymie Hlučína | Dušková, Nela | Kristýna Kovářová |
Toponymie obce Dobrá u Frýdku-Místku | Mücková, Ivana | Kristýna Kovářová |
Toponymie Řepišť | Vajtrová, Vendulka | Kristýna Kovářová |
Diplomové práce 2021 | ||
Cesty Viléma Závady: Básníkovo dílo z kvantitativnělingvistického a didaktického hlediska | Syptáková, Lucie | Michal Místecký |
Sociolekt užívaný na anesteziologicko-resuscitačním oddělení | Odstrčilová, Jana | Lucie Radková |
Současná česká antroponymie a její vnímání uživateli jazyka | Březinová, Kristýna | Jaroslav David |
Urbanonymie průmyslových měst před a po roce 1989 – na příkladu Ostravy a Miskolce | Kolláth, Anna Laura | Jaroslav David |
Vnímání moderních jazyků v publicistice ČNK prizmatem kolokační analýzy | Místecká, Denisa | Michal Místecký |
Bakalářské práce 2020 | ||
Latinismy v mluvě mladistvých | Masopustová, Tereza | Michal Místecký |
Lexikum pracovníků Horské služby ČR (terénní výzkum) | Fojtíková, Andrea | Lucie Radková |
Toponymie města Třince | Rykalová, Eva | Jaroslav David |
Toponymie Vratimova | Neuwirthová, Klára | Kristýna Kovářová |
Typické i specifické slovní kolokace ve vybraných dílech české poezie | Menšíková, Hana | Michal Místecký |
Urbanonymie moderního města – Havířov | Slívová, Lucie | Jaroslav David |
Vliv volby textových jednotek na kvantitativní analýzu žánrů | Nogolová, Michaela | Radek Čech |
Vybrané jevy z lexikologie v učebnicích češtiny pro cizince | Hrabalová, Jana | Zdeňka Žédková Suchá |
Diplomové práce 2020 | ||
Etnické stereotypy v českých a polských lidových anekdotách | Fira, Natalia | Jaroslav David |
Jazyk perestrojky. Odraz politické změny v jazyce a jeho percepce | Prochorenkova, Karin | Jaroslav David |
Kvantitativní analýza současných českých písňových textů | Plačková, Aneta | Michal Místecký |
Stará čeština – vymezení a vnímání etapy vývoje jazyka | Miffek, David | Jaroslav David |
Vybrané stylometrické charakteristiky originálních a překladových textů | Teglová, Kateřina | Radek Čech |
Lexikum účastníků mezinárodních zahraničních operací a misí | Mádrová, Jarmila | Lucie Radková |
Obraz Číny v české cestopisné literatuře ve 20. století | Sun, Leyue | Jana Davidová Glogarová |
Problémy vyučování českého jazyka pro arabské rodilé mluvčí | Kedis, Mina | Jaroslav David |
Bakalářské práce 2019 | ||
Čeština vs. světové jazyky-analýza jazykové krajiny Těšínska | Folwarczná, Aneta | Tereza Klemensová |
Distribuce větných členů v odlišných typech textů | Krečmerová, Lucie | Radek Čech |
Kvantitativní analýza románů Karla Čapka | Vítková, Veronika | Miroslav Kubát |
Obsahová analýza twitterového účtu @PREZIDENTmluvci | Řehulková, Eliška | Miroslav Kubát |
Slovní bohatství textů bakalářských a diplomových prací | Sliwková, Kateřina | Radek Čech |
Srovnání dvou českých překladů Tří mužů ve člunu Jeroma Klapky | Haderková, Markéta | Michal Místecký |
Toponymie Slezské Ostravy | Králová, Tereza | Jaroslav David |
Urbanonymie města Šumperka | Březinová, Kristýna | Jaroslav David |
Diplomové práce 2019 | ||
Čínská toponyma (exonyma) v českém textu | Sun, Tinglin | Jaroslav David |
Exonyma na stránkách českých a polských časopisů | Rupińska, Agata | Jaroslav David |
Jaromír Nohavica prizmatem stylometrické analýzy | Tvardková, Tereza | Michal Místecký |
Mluva příslušníků Polici České republiky | Schmidt, Gabriela | Lucie Radková |
Problematické jevy v písemném projevu polských studentů češtiny | Lipowczan, Alicja | Miroslav Kubát |
Srpen 1968 a jeho odraz v literatuře | Brzoza, Zuzanna Maria | Jana Davidová Glogarová |
Únor 1948 – jeho odraz v publicistice a literatuře | Kon, Alicja | Jana Davidová Glogarová |
Disertační práce 2019 | ||
Hydronymie povodí Ostravice | Kovářová, Kristýna | Jaroslav David |
Toponymie českého pohraničí po roce 1945 | Klemensová, Tereza | Jaroslav David |
Bakalářské práce 2018 | ||
Křesťan, muslim, žid, buddhista v české publicistice. Kolokační korpusová analýza | Baranová, Kateřina | Radek Čech |
Kvantitativní analýza cestopisů Karla Čapka | Zajícová, Denisa | Miroslav Kubát |
Nestandardizovaná toponymie v českém pohraničí po roce 1945 (na příkladu vybraných obcí Jesenicka) | Danielová, Tereza | Tereza Klemensová |
Toponymie obce Čeladné | Mužíková, Lenka | Jaroslav David |
Diplomové práce 2018 | ||
Bulvární versus seriózní tisk z hlediska lexikální statistiky | Píštěk, Miroslav | Miroslav Kubát |
Komplexní analýza aktivity ve vybraných dílech české poezie 20. století | Místecký, Michal | Radek Čech |
Kvantitativní analýza novoročních projevů polských prezidentů | Bizoń, Wojciech | Radek Čech |
Mluva pracovníků Hasičského záchranného sboru České republiky (terénní výzkum) | Rumíšková, Markéta | Lucie Radková |
Mluvená versus psaná čeština z hlediska lexikální statistiky | Rotreklová, Anna | Miroslav Kubát |
Situace mluvenosti a psanosti v reálné řečové komunikaci | Kolářík, Jaromír | Irena Bogoczová |
Syntax z pohledu synergetické lingvistiky | Pelegrinová, Kateřina | Radek Čech |
Toponymie Nového Jičína | Dobešová, Lucie | Jaroslav David |
Výuka češtiny jako cizího jazyka – specifika výuky čínsky hovořících studentů | Redererová, Hana | Radek Čech |
Disertační práce 2018 | ||
Čeština na internetu v prostředí diskusních fór k domácí politice | Gromnica, Rostislav | Eva Jandová |
Socioonomastické aspekty toponymie vybraných lokalit | Rausová, Jana | Jaroslav David |
ROK 2017 a dříve
Vedoucí | Název VŠKP | Autor |
---|---|---|
Mgr. Miroslav Kubát, Ph.D. | Kvantitativní analýza cestopisů Karla Čapka | Zajícová, Denisa |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Exonymie vybraných oblastí – na příkladu Ostravska a Karvinska | Nováková, Lucie |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie města Frýdku-Místku | Staníková, Kristýna |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Funkce výrazu „se“ v současné češtině (korpusová analýza) | Chatrná, Kateřina |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Komunikační a slohová výchova v učebnicích českého jazyka pro střední školy | Polášková, Michaela |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Ortografická úroveň webových stránek, tiskopisů a propagačních materiálů soukromých společností | Kaděrová, Lydie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Čeština na síti | Lišková, Květoslava |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Formální adaptace anglicismů v současné češtině | Benešová, Barbora |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Funkce kondicionálu v českých výpovědích | Šrubařová, Anna |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Izolovaná slovesa v současné komunikaci | Tvardková, Tereza |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková stránka vybraného blogu (www.sikls.com) | Hlavňová, Markéta |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Otázka a odpověď v rozhovoru moderátora a politika | Sedlaříková, Dominika |
Mgr. Miroslav Kubát, Ph.D. | Kvantitativní analýza povídek Karla Čapka | Kubečková, Lenka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Oronymie CHKO Beskydy | Švrčková, Barbora |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie obvodu Michálkovice (Ostrava) | Ryšková, Sylva |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Paměti jako pramen pro výzkum urbanonymie (na příkladu města Hradec Králové) | Miffek, David |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie města Rychvaldu | Píštěk, Miroslav |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Eufonie v poezii V. Hraběte: Kvantitativní analýza | Chaleplis, Vasilios |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Analýza tzv. deskriptivity textu v díle Josefa Škvoreckého | Strakošová, Markéta |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Souhláskové shluky jako eufonický prostředek | Místecký, Michal |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Lexikum užívané v lékařském prostředí | Janírková, Jana |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | K současné myslivecké mluvě | Hanzlíková, Veronika |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Slovní zásoba žáků se specifickými poruchami učení | Krmelínová, Martina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Obraz živlů v jazyce Bible | Sabelová, Martina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Internetová publicistika a facebook | Hrobníková, Klára |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Multiverbizace v současném žurnalistickém stylu | Sovová, Karolína |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Nářeční slovní zásoba na východní Hané (okolí Hulína) | Doleželová, Kamila |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slovní zásoba dětí v předškolním věku | Polová, Zuzana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Uhýbání a manévrování v dialozích | Truclová, Zuzana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie Bohumína | Nováková, Lucie |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Vlastní jména dolů jako svědectví o minulosti regionu | Gavlík, Petr |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Dyslálie u žáků 1. třídy základních škol | Literáková, Nikola |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Pravovalenční charakteristiky finitních a infinitivních tvarů sloves | Pelegrinová, Kateřina |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Slovosledná pozice přívlastku a jeho délka v jednoduché větě | Tvardková, Veronika |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Lexikologie a lexikografie v učebnicích českého jazyka pro střední školy | Šindlářová, Veronika |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Lexikum příslušníků ozbrojených sil České republiky | Schwanová, Andrea |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Lexikum užívané v současné kynologii | Mirková, Daniela |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Ortografie v učebnicích českého jazyka pro střední školy | Nováková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Názvy prostředků (na materiálu Slovníku neologismů 1 a 2) | Juřicová, Vendula |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Vyjadřování emocí v odborném diskurzu (na příkladu polemiky o obecné češtině) | Machová, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Zkratky v databázi NEOMAT | Zajícová, Monika |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Analýza jazyka české historické prózy – na příkladu textů Václava Beneše Třebízského, Svatopluka Čecha a Aloise Jiráska | Byrtusová, Barbora |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Cizí slova v češtině – chápání a vymezení problému (na příkladu učebnic českého jazyka z let 1857-2005) | Svobodová, Zuzana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Lingvistická analýza novoročních projevů prezidenta Václava Havla | Esterková, Yvona |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Hydronymie Ostravska | Slepička, Jan |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Názvy piv v diachronní perspektivě | Hajná, Michaela |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Vulgarismy v češtině | Bílková, Kristýna |
PhDr. Lucie Radková, Ph.D. | Dodržování ortoepických pravidel v televizním sportovním zpravodajství | Koplová, Jaroslava |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Rozbor mluveného projevu žáků 2. stupně ZŠ v Orlové | Owczarzová, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slang studentů v Ostravě | Kramárová, Stanislava |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slovní zásoba žáků druhého stupně základní školy | Miovská, Petra |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slovník germanismů v češtině | Pavlíková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Vulgarismy v mluvě fanoušků fotbalu | Kucejová, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Výzkum nářeční slovní zásoby u dětí ve Staříči | Tobolová, Klára |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Názvy literárních děl jako onomastický problém | Smolková, Lucie |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Hypokoristické podoby osobních jmen (na příkladu severní Moravy a Slezska) | Burková, Lenka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Lidová etymologie toponym | Klemensová, Tereza |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Hanácké nářečí v tvorbě Otakara Bystřiny | Lužná, Blanka |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Zvuková stránka jazykových projevů zastupitelů města Vsetína | Kachtíková, Jana |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Výslovnost hláskových spojení u středoškolských studentů z Liberce a z Ostravy | Košťálová, Kateřina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková stránka internetových poraden zaměřených na zdraví v oblasti stomatologie | Šindlářová, Veronika |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazykové chování aktérů v předvolebních diskusích | Brumarová, Denisa |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Cizí ženská příjmení ve sportovní žurnalistice | Machálková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Fráze, klišé, přejatá a výplňková slova v rozhovorech s vrcholovými sportovci | Mirková, Daniela |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazykové prostředky v Lichožroutech Pavla Šruta | Běčáková, Eva |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Komunikace mezi rodičem a dítětem | Šulová, Petra |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Konverzace při rodinných setkáních na Novojičínsku a Slovácku | Černochová, Nina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Přechod feminin od vzoru kost ke vzoru píseň | Pytlíková, Marcela |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Předložka na v současném jazykovém úzu | Chudíková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slova s expresivním příznakem na Facebooku | Václavíková, Radka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Zájmena ten, ta, to v mluvené a psané komunikaci | Švrčková, Barbora |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Zkratky v denním tisku | Malá, Andrea |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Antroponyma-typizace a stereotypy v českých televizních seriálech | Suchá, Zdeňka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie na katastru Ostravy-Hrabové v historické perspektivě | Slepička, Jan |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Analýza novoročních projevů českých prezidentů | Esterková, Yvona |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Mluva žen a mužů – existují rozdíly? | Blokešová, Zuzana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Komunikativní kompetence žáků a jejich rozvoj ve výuce českého jazyka | Chupáčová, Gabriela |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková stránka vybraného diskusního fóra | Jeništová, Monika |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Srovnání písemných projevů jedinců s dysortografií a jejich vrstevníků bez této poruchy | Gorylová, Ingrid |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Germanismy v mluvě české mládeže | Pavlíková, Lucie |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Propria v Jungmannově Slovníku česko-německém | Švihelová, Jana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Vlastní jména a problém českého nacionalismu 1945-1948 | Vejrychová, Eliška |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Praktická cvičebnice skladby ČJ pro interaktivní tabuli | Nogová, Kateřina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Čeština na facebooku | Václavíková, Radka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Rozvoj komunikačních a sociálních kompetencí u nadaných žáků | Chupáčová, Gabriela |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyk diskusního fóra … | Skácel, Ondřej |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Diskusní fóra některých českých rozhlasových stanic | Hrdinová, Marie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Komunikace mezi rodiči a dětmi | Šulová, Petra |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Obyvatelské názvy v současné češtině | Lužná, Blanka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Přechylování v současné češtině | Machálková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Slovesa 3. slovesné třídy v současné komunikaci | Koleňáková, Iveta |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Oronymie Hrubého Jeseníku | Loučka, Petr |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Palackého Popis Království českého jako důležitý onomastický pramen | Suchá, Zdeňka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie na katastru obcí Čechy, Domaželice, Líšná a Podolí (okres Přerov) | Neradilová, Lenka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie Staré Bělé (okr. Ostrava) | Malcová, Andrea |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Urbanonymie Otrokovic | Svobodová, Zuzana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Analýza substantiv maskulin kolísajících mezi měkkou a tvrdou deklinací (na základě ČNK) | Hájková, Soňa |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Podoba krátkých textových zpráv v češtině | Lénertová, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Konverzace při přátelských a rodinných setkáních na Ostravsku | Lozertová, Kateřina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Specifický písemný jazykový projev dysortografiků | Gorylová, Ingrid |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Čeština pro cizince – čeština cizinců | Poláčková, Radka |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Názvy neziskových organizací | Děcká, Zuzana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Vlastní jména v překladu (na příkladu srovnání překladů A Christmas Carol – Vánoční povídka Charlese Dickense) | Vejrychová, Eliška |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Bohuslav Havránek – osudy českého poválečného strukturalismu | Adámková, Lucie |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Historie polemik o spisovné češtině | Esterková, Yvona |
doc. Mgr. Radek Čech, Ph.D. | Slovosled parataktických konektorů | Klváčková, Barbora |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Čeština ve skautských časopisech | Vláčilová, Kateřina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková úroveň českých titulků k seriálu Útěk z vězení | Vavrošová, Lenka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Specifická slovní zásoba na internetu (na příkladu komunikace hráčů hry NHL) | Gromnica, Rostislav |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Vybrané jazykové jevy dopisů čtenářů časopisu Board | Kopáčková, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Zahájení a ukončení rozhovoru mezi průvodcem a návštěvníkem muzea | Nováková, Kateřina |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie na katastru Nové Dědiny (okres Kroměříž) | Loučka, Petr |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Umělecké pseudonymy | Hájková, Tereza |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Literární onymie v dramatických textech českého národního obrození (Štěpánek, Klicpera, Tyl) | Pospíšilová, Tereza |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Osobní jména v písňových textech | Štrajt, Přemysl |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Proměny české antroponymie po roce 1989 | Svobodová, Zuzana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Jména v kalendářích | Pavelka, Aleš |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Proměny české antroponymie po roce 1989 | Šrubařová, Petra |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Srovnání internetových verzí vybraných celostátních deníků | Fabiánová, Irena |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Ten, ta, to v psané a mluvené komunikaci | Cinařová, Hana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyk českých komiksů (zpracování příběhů Jaroslava Foglara) | Lusková, Eva |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Nejčastější chyby Poláků učících se česky | Kardasz, Katarzyna |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Telefonické hovory posluchačů Českého rozhlasu Ostrava | Schoffer, Michal |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Televizní zpravodajství – čeština moderátorů | Fabiánová, Jitka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Substantiva s příponou -ák v současné komunikaci | Lozertová, Kateřina |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Antroponyma v románech tzv. červené knihovny | Šínová, Zuzana |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Lidová etymologie a toponymie na příkladu Prahy a Ostravy. | Klézlová, Martina |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Amerika, Balkán, Mexiko (exonymie Ostravska) | Sekanina, Zdeněk |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Kočičí zámek a Psí žleb. Zvířecí jména v toponymii | Vidličková, Darina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková stránka vybraného chatroomu | Janšová, Renata |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyková stránka vybraných webových stránek | Kuřidémová, Zuzana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Jazyk e-mailů | Rašťáková, Tereza |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Urbanonymie města Zlína | Lakosilová, Markéta |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | „Hliník se odstěhoval do Humpolce.“ (Literární onymie ve scénářích a divadelních hrách Zdeňka Svěráka) | Langrová, Veronika |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie na katastru Loštic | Dostálová, Eva |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Urbanonymie Boskovic | Kovaříková, Martina |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Mluvená komunikace ve vybrané komunikační situaci | Geryková, Veronika |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Strategie a čeština bankovních institucí a mobilních operátorů v písemných materiálech určených klientovi | Pelikánová, Eva |
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D. | Toponymie na katastru Žulové (okres Jeseník) | Zapletalová, Lenka |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Analýza diskurzu v komunikaci zprostředkované počítačem | Mandová, Monika |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Funkce dativu v české větě. | Gottwaldová, Ivana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Konkurence osobního a zvratného přivlastňovacího zájmena. | Víchová, Jana |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Zkratky a zkratková slova v denním tisku | Branná, Lucie |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Komunikace mezi muži a ženami (v partnerských vztazích) | Dybowiczová, Kristýna |
doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D. | Kontaktové prostředky v mluvené komunikaci | Hýsek, Richard |